Siltināšana

Kļūdas, ko nepieļaut, veicot mājokļa siltināšanu

Ēku siltināšana, siltumizolācijas materiāli.

Katram mūsu izvēlētajam siltumizolācijas materiālam piemīt noteiktas īpašības un pielietojums, ko noteicis tā ražotājs. Joprojām, plānojot ēkas fasādes, pamatu vai bēniņu siltināšanu, bieži neiedziļināmies materiāla specifikācijā, tehniskajos parametros un pielietojumā, kas rezultējas ar to, ka negūstam vēlamo efektu un siltumizolācija nekalpo tik ilgi, kā cerējām.

Kā nepieļaut šīs kļūdas?

Esam sagatavojuši nelielu sarakstu ar lietām, kas būtu jāņem vērā, plānojot siltināšanas darbus, lai iztērētais materiāls, laiks un līdzekļi nestu cerēto efektu.

Izdarīt siltināšanas darbus pēc iespējas lētāk

Mājoklis, kurā dzīvojam, kuru renovējam vai būvējam, būs ilgam laika posmam, pat visam mūžam, tāpēc nebūtu vēlams izdarīt visu pēc iespējas lētāk. Atcerieties, ka materiāli, kā arī paveiktā darba kvalitāte atsauksies uz jūsu komfortu un veselību, galu galā uz patērētās enerģijas rēķiniem! Izvēlēties materiālus, kas piemēroti konkrētās konstrukcijas siltināšanai un ievērojiet ražotāja noteikto tehnoloģiju ieteikumus, veicot montāžu. Iesakām arī nopietni attiekties pret darbaspēka izvēli, jo meistari, kas neiedziļinās procesā un apgalvo, ka “tā dara visi”, pavisam noteikti nezina vai tas ir pareizi, vai nav. Katrs mājoklis ir individuāls un nav vienas receptes, kas nosaka, ka siltināšanu var veikt pēc noteikta šablona. Speciālistu pienākums ir izskaidrot viena vai otra risinājuma priekšrocības un izmaksas.

Improvizācija ar materiāla lietošanas ieteikumiem

Materiāla izvēle ir viens no svarīgākajiem lēmumiem. Iesakām neinterpretēt ar ražotāju noteiktajām rekomendācijām par materiāla pielietojumu, jo tas var beigties bēdīgi. Kvalitatīvam rezultātam nepieciešamie papildelementi tiek minēti ne tāpēc, lai kāds vairāk nopelnītu uz jūsu rēķina, bet, lai siltināšana nestu vēlamo efektu un siltumizolācija nebojātos un kalpotu.

Bieži saskaramies ar viedokļiem par to, ka kādu materiālu var izņemt no “pīrāga”, jo tā būs lētāk vai tas neliekas vajadzīgs, vai vienkārši nepatīk. Tā ir ļoti liela kļūda. Kāpēc? Rodas problēmas ar siltumizolāciju, piemēram, Latvijā ir četri gadalaiki ar krasām temperatūras izmaiņām, kas nozīmē, ka mitruma un tvaika kustība konstrukcijā ir neizbēgama. Izņemot no sienas konstrukcijas, piemēram, tvaika barjeru, siltumizolācijā krāsies mitrums un tā sāks pelēt, kas laika gaitā bojās arī mikroklimatu mājoklī un veselību tās iemītniekiem.

Mitrums ir viens no lielākajiem siltumizolācijas draudiem un ja ir priekšstats, ka tvaika barjera veido siltumnīcas efektu, tad mums jūs jāapbēdina – bez tās nevar, ja vēlamies, lai ieguldītie līdzekļi atmaksātos un siltumizolācija kalpotu. Jāņem arī vērā, ka katram materiālam ir savs siltuma vadāmības koeficients, ko ir ļoti būtiski ņemt vērā. Produktiem ar vienādu biezumu siltuma vadāmība krasi atšķiras, tādēļ ne vienmēr, iegādājoties vizuāli biezāku materiālu, tiks gūts cerētais labums.

Būtiski būtu arī neizmantot materiālus, kas nav piemēroti konkrētajai konstrukcijai. Kā piemēru varam minēt putu polistirolu, ko var izmantot siltinot ēkas pamatus un grīdas pirmajā stāvā, bet sienu siltināšanai to nekādā gadījumā nevar izmantot, jo radīsies problēmas ar kondensātu.

Ķļūdaini aprēķini

Veicot siltināšanas darbus, ļoti svarīgi veikt pareizus aprēķinus. Piemēram, konstrukcijās, kur nepieciešams materiāls loksnēs vai ruļļos, mēdz gadīties, ka tas, iestiprināts konstrukcijās, neturas un slīd lejā, kā rezultātā veidojas tukšumi. Ja ir izvēlēts pareizais materiāls un konstrukcija izveidota tam atbilstošajā platumā, vatei pašai jāturas tai paredzētajā vietā bez papildu līdzekļiem. Ruļļu un lokšņu materiālam ir ļoti svarīgi precīzi aprēķināt izmērus, kā arī piegriezt konstrukcijai atbilstošo izmēru.

Veicot bēniņu siltināšanu, telpā nepieciešams izveidot laipas, kas ļautu pārvietoties, piekļūt dažādām lietām, kas atrodas bēniņos. Bieži vien šīs laipas netiek izveidotas, kā rezultātā tiek staigāts pa siltumizolācijas materiālu – siltumizolācija tiek izbradāta, gaiss no siltumizolācijas tiek izspiests, un materiāls vairs nepilda savu funkciju.

Tehnoloģiski nepareiza materiālu montāža

Siltinot ēkas fasādi, pati lielākā kļūda ir līmes piku uzlikšana uz siltumizolācijas loksnes, kas tiek piestiprināta pie iepriekš nenolīdzinātas virsmas. Šāda nekvalitatīva darba rezultātā starp esošo sienu un siltumizolāciju veidojas gaisa telpa, kas ar laiku liek par sevi manīt. Pareiza tehnoloģijas ievērošana paredz, ka vispirms loksne jānoklāj ar līmi pa parametru un tikai tad tās vidus, lai katra loksne būtu noslēgta. Tāpat iespējams līmi uzlikt viscaur līdzīgi kā flīzējot.

Darbaspēka un materiālu izvēle vienmēr paliek katra paša ziņā, tomēr, lai arī kādu materiālu Jūs izvēlētos, iesakām konsultēties ar nozares speciālistiem. SIA Vides Tehnika saviem klientiem piedāvā bezmaksas konsultācijas un labprāt palīdzēs pareizā materiāla izvēlē, lai Jūs sasniegtu labāko rezultātu.

Mūsu speciālisti pieejami Kontakti lapā!